Deň povedomia o autizme v Martine

1. a 2. apríl 2017 v Martine priniesol povedomie o autizme v tých najrozmanitejších podobách.

Svetový deň povedomia o autizme sa vďaka aktivitám OZ SPOSA-Turiec stáva súčasťou kultúrnych podujatí mesta Martin.

Autisti ukázali svetu, že nemusia používať jazyk, slová, či plač na to, aby odhalili svoje vnútro. Jedným z ich jedinečných prejavov sú aj prekrásne výtvarné diela, ktoré boli už po druhýkrát vystavené vo foyer Slovenského komorného divadla, aj s  možnosťou ich zakúpenia.

V rádiu Rebeca bol poskytnutý asi hodinový priestor pre rozhovor o autizme. O svojom živote, ktorý je poznačený ľahšou formou autizmu – Aspergerovým syndrómom, hovoril 26 ročný Braňo Lacko-výborný fotograf, aktivista a aj mama 13 ročného aspíka Daniela, Janka Droppová.

O 16: 30 to na Divadelnom námestí odpálili šikovní autíci a ich súrodenci. Pod skvelou moderátorskou taktovkou Tibora Kubičku sa predstavili ako hudobníci, tanečníci a aj ako recitátori. Svojimi talentmi nás potešili aj tanečníci z Martico New Age a Jakub Somora. Na záver programu o  18.00, za aktívnej účasti nášho pána viceprimátora Imricha Žiga, bolo s celým svetom rozsvietené nielen Milénium, ale aj budova Vons Gym s prianím, aby modré svetlo ako symbol komunikácie bolo stále rozsvietené v našich srdciach. Na záver sa s piesňou Úsmev na pódiu spontánne roztancovali aj modré tričká všetkých SPOSÁkov.

Maľovanie na tvár, predaj darčekov vlastnoručne zhotovených maminami, či koláčikov, ktoré celkom sám upiekol 11 ročný autík Aďko, to všetko prispelo k výbornej atmosfére, ktorej prialo aj nádherné slnečné počasie.

Večer na Mestskej scéne sme mali možnosť vidieť Český levom ocenený dokumentárny film: “Normálny autistický film“, ktorý priniesol skutočné minipríbehy dospievajúcich autistov formou ich osobných výpovedí.

V nedeľu sa opäť v priestoroch Mestskej scény hralo a hovorilo. O detskom autizme svojej 9-ročnej dcéry Maťky – Beťárky hovorila jej mamina Monika, ktorá jej svet už dávno chápe inak, ako len celoživotnú diagnózu. Svojou muzikou podujatie podporil Juraj Hnilica a Peter Piatko Band.